تسمه صنعتی چیست ؟

تسمه یکی از معدود محصولات و ابزاری است که به صورت منعطف و قابل شکل پذیری تولید و عرضه می شود. تنوع در تسمه صنعتی بسیار بالا بوده و نسبت به کاربرد آن متفاوت و دارای جنس های گوناگونی است. اما مدل های پر کاربرد آن شامل: تسمه نقاله، تسمه انتقال قدرت، تسمه وی بلت، تسمه تایم و تسمه دنده می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع تسمه، کاربرد و دوام آن ها با ما همرا باشید.

عوامل مؤثر بر عمر و دوام تسمه

مزایای تسمه صنعتی

عدم وابستگی محوری به شافت‌های هم تراز
تسمه های صنعتی از ماشین‌آلات در برابر رطوبت و اضافه بار محافظت می کند
عایق مناسب برای هر گونه صدا و لرزش
از بین بردن ارتعاشات بارهای ضربه ‌ای
دارای سرعت های قابل تنظیم و متغیر است
قابلیت انتخاب سرعت برای انجام کارهای گوناگون
با توجه به این که نوسانات بار در ماشین آلات را جذب می کند، موجب افزایش طول عمر مکانیکی ماشین آلات صنعتی می شود
عدم نیاز به روغن کاری
دارای کارایی و راندمان بالا می باشد
مقاومت بسیار بالا در برابر همتراز نبودن
در صورت زیاد بودن فاصله شافت‌ها بسیار ارزان و اقتصادی به شمار می رود

تسمه گرد چیست ؟

همان طور که از نام آن مشخص است تسمه گرد دارای مقطع دایره‌ای شکل هستند که برای نصب در پولی‌های شیاردار با زاویه 60 درجه و  وی (V) شکل طراحی شده اند. کاربرد شیار یا همان تسمه های گرد تنها برای پولی‌های هرز گردی است که به سمت آن هدایت شده اند و برای استفاده در تسمه اورینگ نیز کاربرد دارند.

تسمه گرد

بررسی تسمه V شکل یا تسمه پروانه

تسمه V شکل یا همان (V-BELT) که با نام های تسمه پروانه ای و یا تسمه ذوزنقه ای هم در بازار شناخته می‌شوند، با توجه به کم بودن قیمت تسمه پروانه، سهولت در نصب و قابل ساخت در اندازه های گوناگون ، معمولاً در کارهای صنعتی کاربرد دارند. جالب است بدانید تسمه وی شکل موجب می‌ شود تا نگهداری تسمه‌ های انتقال سریع نیرو در شیارهای موجود در چرخ قرقره بسیار راحت ‌تر از نگه داشتن تسمه‌های تخت بر روی پولی باشد، از این رو مخاطبان زیادی نیز دارد.

تسمه پروانه ای

مزایای تسمه V شکل

بزرگترین مزیت و کارایی تسمه V شکل، عمل گوه ‌گذاری در شیارهای چرخ قرقره است. سطح مقطع در این تسمه، ذوزنقه ‌ای شکل بوده که این شکل برای افزایش نیروی اصطکاک وارده بر دیواره‌های جانبی پولی بوده که نیروی کششی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.  تسمه‌های V شکل در تسمه های محرکی با سرعت متغیر به کار برده می‌شوند و بهترین ترکیبات سرعت، تحمل بار، کششی و طول عمر را ارائه می ‌دهند.

بررسی تسمه‌های چند شیار

تسمه چند شیار یا همان Multi-groove belts به طور معمول از 5 الی 6 تسمه V شکل به صورت مرتب در کنار یکدیگر قرار داده می شوند که همین ویژگی، موجب نازک ‌تر شدن و بالا رفتن انعطاف ‌پذیری آن می‌شود. در واقع انعطاف‌پذیری به معنای سهولت و بهبود در بهره ‌وری محصول یا دستگاه است، به گونه ای که به محض خم شدن تسمه، انرژی بسیار کمی در اصطکاک داخلی هدر می‌رود. با توجه به افزایش بهره وری که باعث کاهش اثرات حرارت بر روی آن می‌شود، به مدت زمان طولانی ‌تر و به صورت خنک ‌تر در دستگاه عمل می‌ کند.

تسمه چندشیار

تسمه آجدار یا شیاردار

همانطور که از نام تسمه آجدار یا تسمه شیاردار (ribbed belt) پیداست، یک نوع تسمه طولی شیار دار و باریک می‌باشدکه همین ویژگی موجب افزایش سطح تماس بین پولی و تسمه می‌گردد که با چسباندن قسمت لبه تسمه به پولی کار می‌کند. با توجه به ساختار یک پارچه ای تسمه شیاردار یا همان آجدار، امکان توزیع یکسان و یکنواخت تنش را در سطح تماس بین پولی و تسمه ایجاد می‌ کند.

تسمه آجدار

میزان عملکرد تسمه آجدار یا شیاردار

ترکیبی از انعطاف پذیری تسمه‌های ‌تخت و عملکرد فوق العاده V شکل است که از پلیمرهای لاستیکی یا پلی اورتان همراه با نخ‌های محکم ساخته شده است و معمولا به عنوان یک محرک خودرو نیز استفاده می‌شود. اما در وسایل برقی بزرگ مانند: ماشین ها و دستگاه های خشک کن و شست و شو، کمپرسورها ، میکسرهای بتونی، ماشین آلات کشاورزی و چمن زنی و غیره نیز استفاده می شود. میزان محدوده ی قدرت تسمه آجدار از 1 تا حدودا 600 کیلو وات است و دارای مزیت‌هایی چون: انتقال آرام، عمر طولانی، قابلیت کاهش ارتعاش و تنش پایدار و کنترل شونده برخوردارند.

اطلاعاتی درباره تسمه تایم

تسمه تایم یا همان (Timing belt) که با نام‌هایی دیگری از جمله: تسمه تایمینگ ، تسمه همزمان، سنکرون و دندانه‎ ای نیز در صنعت و بازارشناخته می‌شود. تسمه تایم که شاید بارها اسم آن به گوش شماهم رسیده باشد، یکی از انواع پرکاربرد در صنعت های گوناگون می ‌باشد که انتقال قدرت و حرکت را به صورت کاملاً مستقیم و همزمان را گارانتی می ‌کند و به واسطه طراحی و داشتن دندانه های منظم، یک اتصال متناسب مثبت بین پولی و تسمه تایمینگ ایجاد می‌نماید که در سرعت به صورت ثابت عمل کرده و هیچ گونه لغزشی را ایجاد نمی کند.

تسمه تایم
time

بررسی کاربرد تسمه تایم

کاربرد تسمه تایم بیشتر در صنعت خودرو سازی و در موتورهای احتراق داخلی می باشد که از این نوع تسمه برای هدایت پمپ‌های تزریق سوخت، میل بادامک، شافت‌های بالانسر یا همان تعدیل کننده ها و پمپ‎‌های آب نیزاستفاده می‌شوند.

تسمه تخت چیست؟

تسمه تخت یا همان (Flat belts) می‌توانند در سرعت‌های بالا مانند 500 اسب بخار با 10000 فوت در دقیقه یا 373 کیلو وات با سرعت 52 متر بر ثانیه جایی که به پولی های بزرگ و تسمه های عریض است، قدرت را به خوبی انتقال دهند. تسمه تخت‌های قدیمی از جنس پارچه، چرم، پلیمر و یا لاستیکی شکل ساخته می شدند که این روزها تسمه تخت‌های مدرن با جنس های متفاوتی از جمله: پارچه‌های تقویت شده و لاستیکی یا پلیمرهای مصنوعی ساخته ‌می‌شوند که می توانند به راحتی سطح و قدرت اصطکاک زیادی را با پولی ایجاد ‌کنند. با توجه به موارد ذکر شده پایین آوردن شافت و تحمل بار نیاز به تنش و کشش زیاد را از بین می‌برد. جالب است بدانید تسمه‌های تخت‌ می‌توانند حداکثر 140 اسب بخار در ساعت را با سرعت بیش از 20000 fpm به راحتی انتقال دهند.

تسمه تخت
takht

کاربرد تسمه صنعتی چیست ؟

ارزان‌ترین ابزار برای انتقال نیرو، گشتاور و سرعت بین شافت‌هایی هستند که ممکن است به صورت محوری تنظیم یا تراز نشوند. انتقال نیرو توسط تسمه‌ها و پولی‌های مخصوص، حاصل می‌شود. این مجموعه به آرامی، با حداقل سر و صدا کار کرده و همراه با بالشتک موتور و بیرینگ‌ها با تغییرات بار مقابله می‎کند. البته از مقاومت کمتری نسبت به چرخ دنده‌ها یا زنجیر‌ها برخوردار هستند. با این وجود، پیشرفت در مهندسی امکان استفاده از این قطعات را در سیستم‌هایی که قبلاً فقط از زنجیر یا چرخ دنده استفاده می‌نمودند، فراهم کرده است

عمر تسمه ها معمولا چقدر است ؟

به عنوان یک عامل حرکت، که وظیفه گرداندن و انتقال نیرو به دستگاه‌های مهم صنعتی و غیرصنعتی را بر عهده دارد، دارای یک عمر مفید می‌باشد. مادام العمر نیست و تحت تأثیر میزان کارکرد و قرارگیری در معرض هوا، مواد شیمیایی و روانکارها، دچار آسیب، پوسیدگی، پارگی و یا ترک خواهد شد.

با آسیب دیدن هر یک از تسمه‌ها دستگاه مربوط از کار خواهد افتاد و از آنجا که این قطعات قابلیت تعمیر ندارند، باید هر چندوقت یکبار تعویض شوند و به صورت سالیانه و دوره‌ای بازبینی شوند.با تعویض به موقع از هزینه های گزاف جلوگیری خواهد شد.

کاربرد تسمه صنعتی
tasme

فروش تسمه صنعتی

خرید و فروش تسمه صنعتی در بازار اقتصادی و در صنعت توسط تولیدکنندگان و فروشگاه‌های معتبر از جمله دفتر فروش شرکت صنعتگران که تأمین‌ کننده عمده و اصلی انواع تسمه‌های صنعتی، تسمه تایم، تسمه تخت، تسمه گرد، تسمه V شکل و غیره  هستند، صورت می‌گیرد که عوامل ذکر شده می‌تواند بر قیمت، خرید و فروش تسمه‌ها تأثیر بسزایی بگذارد.

شرایط اقتصادی در بازار تعیین می کند که یک صنعت تولید چقدر می‌تواند خرید و فروش تسمه داشته باشد. زمین لرزه‌ها، بارندگی و سیلاب، خشکسالی و غیره نیز تأثیر مستقیمی بر تولید صنایعی چون تسمه دارد و دفاتر و یا شرکت های صنعتی باید در هنگام بلایایی که قابلیت پیش ‌بینی دارند، یک استراتژی بی نقص یا یک برنامه ی ضروری و اضطراری در نظر بگیرند.

برای مشاوره خرید انواع تسمه های صنعتی می توانید با دفتر اصلی مجموعه ی صنعتگران تماس بگیرید تا کارشناسان متخصص بتوانند شما را در خرید شما را به خوبی راهنمایی کنند.

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می‌شود:

بسته بندی بلبرینگ

خرید ترموکوپل

چسب صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *