دستگاه بسته بندی صنعتگران | فروش دستگاه های بسته بندی

واحد فروش 66941540-021

بسته بندی نوین

روش های بسته بندی نوین مواد غذایی بدون مواد نگهدارنده

میانگین: 5 - تعداد رای‌ها: 2

بسته بندی نوین محصولات

خشک کردن، سرد کردن، استریلیزه و پاستوریزه کردن تنها برخی از متدهای نگهداری مواد غذایی هستند. اگرچه همه ی این روش ها دارای مضرات بزرگی هستند-از جمله از بین رفتن مواد مغذی غذاهاو یا حتی در برخی موارد تغییر طعم آن ها.در این مقاله میخواهیم مواردی را در این زمینه شرح دهیم.

در سال 1877، دانشمندان فرانسوی پاستور و ژوبرت نوع رایجی باکتری را به نام Bacillus Anthracis بررسی کردند که با استفاده از کربن دی اکسید کشته می شود.در نتیجه از اینجا متد نگهداری مواد غذایی با استفاده از کربن دی اکسید به صورت تجاری جایگزین خیلی از روش ها شد.

اگرچه این کربن دی اکسید نبود که باعث مرگ این نوع باکتری میشد بلکه به نوعی کمبود اکسیژن بود که باعث این موضوع بود.

امروزه سه روش اصلی بسته بندی در بازار وجود دارد که از این شیوه ی کاهش سطح اکسیژن برای بسته بندی محصولات بهره می برد: 1)بسته بندی با تغییر میزان اتمسفر داخل بسته (MAP)  2) بسته بندی با کنترل میزان اتمسفر داخل بسته (CAP)  3)بسته بندی وکیوم محصولات.

به اختصار این شیوه ها را به ترتیب در این نوشته شرح می دهیم:

1)MAP :در این روش میزان اکسیژن داخل بسته را تغییر می دهیم و آن را با گازهایی که میزان اکسیژنشان کم است پر می کنیم.به صورت نرمال این به معنی نیتروژن و کربن دی اکسید بیشتر از حد نرمال می باشد.البته میزان این ترکیبات به نوع مواد غذایی در حال بسته بندی هم بستگی دارد.

2) CAP: با استفاه از شیوه ی قبلی شما نمی توانید اتفاقی که بعد از بسته بندی برای محصول می افتد و یا همان تنفس محصول را کنترل کنید.بنابراین با استفاده از روش CAP شما می توانید تغییراتی را در حین طول عمر (ماندگاری) محصول در بسته ی آن انجام دهید.این به معنی اضافه کردن گازهای جذب کننده ی اکسیژن مانند نیتروژن می باشد تا بهترین ترکیب گاز نگهدارنده را در بسته داشته باشیم و به این ترتیب به طول عمر بیشتر ماده غذایی کمک کنیم.درجه حرارت و همچنین میزان رطوبت هوای داخل بسته هم تنظیم می شود تا میزان فاسد شدن ماده را کاهش دهد. این شیوه در واقع یک تکنیک ذخیره سازی محسوب می شود، به این معنی که یک تفاوت عظیمی در صنعت مواد غذایی ایجاد می کند و اطمینان حاصل میکند تا محصولات در بهترین شرایط ممکن نگهداری و ذخیره سازی شوند. دقیقا مانند شیوه ی MAP، این روش هم باعث افزایش ماندگاری ماده، کاهش به هدر رفتن مواد غذایی و در نهایت منجر به راحتی استفاده برای مشتریان می شود.

3) VAC PACK: در روش وکیوم هوای داخل بسته-البته نه به طور کامل- خارج می شود.این خروج اکسیژن به این معنی است که مایکروارگانیزم های داخل بسته نمی توانند رشد کنند و منجر به فساد غذا بشوند.نبود اکسیژن همچنین مانع اکسیده شدن محصول داخل بسته می شود(همان فرایندی که باعث سیاه شده سیب و یا موز می شود).

برخلاف شیوه های سنتی نگهداری غذا، این متدهای جدید منجر به بالا رفتن طول عمر مواد غذایی می شوند بدون اینکه ماده نگهدارنده ی شیمیایی و یا تثبیت کننده به این مواد اضافه شود.با استفاده از هرکدام از شیوه های اشاره شده تمامی مواد مغذی داخل غذا و تمامی ویژگی های دیگر آن ها تماما حفظ می شود.

در نهایت، این چیزی ست که مصرف کننده ی هشیار به سلامت جسمانیش این روزها به دنبال آن می باشد.

 

بسته بندی نوین محصولات | بسته بندی نوین محصولات | بسته بندی نوین محصولات | بسته بندی نوین محصولات

آنچه در این مقاله میخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *