دستگاه بسته بندی صنعتگران | فروش دستگاه های بسته بندی

واحد فروش 66941540-021

دستگاه چسب زن کارتن چیست

دستگاه چسب زن کارتن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

میانگین: 5 - تعداد رای‌ها: 3

یکی از مهم‌ترین دستگاه‌های کاربردی که برای بسته‌بندی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، دستگاه چسب زن کارتن است. این دستگاه کمک زیادی به سرعت بخشیدن در روند تولید و همچنین کیفیت محصولات کرده است. در واقع در گذشته که این ابزار وجود نداشت علاوه بر وقت‌گیر بودن بسته‌بندی، سبب دشواری شرایط کاری نیز می‌شد. بنابراین همین امر یکی از عوامل پایین آمدن سرعت تولید و کیفیت محصولات بوده است.

امروزه با پیشرفت علم در همه‌ی عرصه‌ها به خصوص در زمینه‌ی صنعت و فناوری و روی کار آمدن دستگاه‌های صنعتی، سرعت و کیفیت تولید رو به افزایش است. دستگاه چسب زن کارتن نیز کمک بزرگی به صنعت بسته‌بندی کرده است. دستگاه چسب زن یا چسب‌کشی، مدل‌ها و انواع مختلفی دارد که به دلیل سهولت، سرعت و نظمی که به بسته‌بندی می‌دهد طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. در ادامه شما را با کاربردها و انواع مختلف دستگاه چسب زن کارتن آشنا می‌کنیم، اگر می‌خواهید به صورت کامل با این دستگاه آشنا شوید تا پایان مقاله با ما همرا باشید.

دستگاه چسب زن کارتن چیست؟

این دستگاه یکی از پرکاربردترین و اقتصادی‌ترین دستگاه‌های بسته‌بندی به شمار می‌آید. می‌توان گفت در زمینه‌های مختلفی جهت بسته‌بندی کارتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع مناسب‌ترین وسیله‌ برای بسته‌بندی کارتن در سایز‌های مختلف است. دستگاه‌های چسب زن مدل‌های مختلفی دارند که یکی از پرمصرف‌ترین آن ها دستگاه چسب زن کارتن می‌باشد که برای بسته‌بندی کارتن‌های متفاوت در سایز و وزن‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها همچنین قابلیت چسب زدن همزمان زیر و روی کارتن را دارند. از دستگاه‌های چسب زن جهت سهولت در امر حمل و نقل محصول استفاده می‌کنند.

انواع دستگاه چسب زن کارتن

دستگاه چسب زن کارتن در حالت کلی به مدل‌های دستی، صنعتی و اتوماتیک تقسیم می‌شوند که نوع دستی آن به راحتی قابل حمل است و به دلیل کاربردی بودن دستگاه و قیمت مناسب آن دارای محبوبیت خاصی در بین مصرف‌کنندگان است. مدل اتوماتیک آن خود دارای انواع مختلفی است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم:

دستگاه چسب زن کارتن دستی

این دستگاه در ابعاد کوچک برای استفاده جهت بسته‌بندی کارتن‌های سایز کوچک با وزن سبک تولید شده است. غالبا از این دستگاه می توان برای مصارف شخصی در منزل یا فروشگاه‌ها و کارگاه‌های کوچک استفاده کرد. شما با استفاده از این دستگاه می توانید کارتن‌های خود را بسته‌بندی کنید و خیالتان راحت باشد که در حین جابه جایی بسته‌های شما باز نمی‌شوند. عملکرد این دستگاه به گونه ای است که می‌توانید با استفاده از یک دسته، دستگاه را روی بسته به حرکت درآورید تا کل فضای باز چسبیده شود. در انتها با استفاده از تیغه‌های لبه‌ی دستگاه، چسب را ببرید.

دستگاه چسب زن کارتن رومیزی

یک مدل دستگاه چسب زن رومیزی وجود دارد که نحوه‌ی کار با آن همانند دستگاه چسب زن دستی است. این دستگاه از یک بدنه‌ی آهنی، تیغه‌ی استیل و یک دسته‌ی پلاستیکی تشکیل شده است که به راحتی قابل حمل است. در واقع شما می‌توانید دستگاه را به راحتی حمل کنید و به محل بسته‌بندی ببرید. سپس با استفاده از دسته‌ی پلاستیکی آن که به وسیله‌ی نیروی دست شما کنترل می‌شود عمل چسب زدن را انجام دهید. این دستگاه برای چسب زدن بسته‌های موادغذایی مانند سبزیجات، مرغ، ماهی، گوشت و… مناسب است.

دستگاه چسب زن کارتن صنعتی

دستگاه چسب زن کارتن صنعتی

دستگاه‌های چسب زن کارتن صنعتی بیشتر در کارخانه‌ها و کارگاه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه در سایز‌های مختلفی وجود دارد و دارای دو مدل است که در ادامه به بحث در مورد آن‌ها می‌پردازیم. یکی از مزیت‌های مهم استفاده از این نوع دستگاه‌ها، قدرت چسبندگی بالای آن‌ها است که سرعت‌‌‌عمل بسته‌بندی را بالا می‌برد. در دستگاه چسب زن کارتن صنعتی بیشتر سعی شده است که عمل چسب زدن بدون دخالت دست فرد انجام شود. این دستگاه در دو مدل به صورت زیر وجود دارد:

  • دستگاه چسب زن کارتن دو موتوره: این دستگاه دارای دو موتور در بالا و پایین دستگاه است که جهت حمل کارتن و چسب زدن استفاده می‌شود. همچنین باید ارتفاع و عرض دستگاه را متناسب با سایز کارتن به صورت دستی تنظیم کرد. این دستگاه برای کارتن‌هایی با وزن سبک مناسب است و توانایی چسب زدن کارتن تا وزن 16 کیلوگرم را دارد. از مزیت‌های دیگر این دستگاه توانایی چسب زدن 30 کارتن در هر دقیقه است. از نظر ابعاد این دستگاه قادر است که کارتن‌های تا ارتفاع 60 سانتی‌متر، عرض 50 سانتی‌متر و طول بی‌نهایت را بدون محدودیت چسب می‌زند.
  • دستگاه چسب زن کارتن سه موتوره: دستگاه چسب زن سه موتوره برای کارتن‌های با وزن بالا مناسب‌تر است. این دستگاه سه موتور دارد که یک موتور در بالا و دو موتور دیگر در دو طرف دستگاه جایگذاری شده‌اند. بنابراین نیروی لازم جهت حمل کارتن توسط سه موتور اعمال می‌شود. از نظر ظرفیت آماده‌سازی کارتن هم مانند نوع دو موتوره، قادر به چسب زدن 30 کارتن در هر دقیقه است. همچنین چسب زدن کارتن‌ها را با ارتفاع 50 سانتی‌متر، عرض 50 سانتی‌متر و طول بدون هیچ محدودیتی را انجام می‌دهد.

دستگاه چسب زن کارتن اتوماتیک

دستگاه چسب زن اتوماتیک بیشتر در خطوط تولید و بسته‌بندی کارخانجات بزرگ صنعتی کاربرد دارد. به دلیل تنوع محصولات و وجود سایزهای مختلف کارتن، برای سرعت بخشیدن به عمل بسته‌بندی به کار می‌آید. عملکرد آن به گونه‌ای است که با خم‌کردن لبه‌های کارتن به کمک نوار نقاله، عمل چسب زدن را انجام می‌دهد.

در این دستگاه برخلاف دستگاه‌های دو موتوره و سه موتوره تنظیم ارتفاع و عرض دهانه‌ توسط نیروی پنوماتیک انجام می‌شود. بنابراین نیازی به نیروی دست فرد نیست و تا حد امکان تمام عملکرد چسب زدن به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. همچنین به دلیل اتوماتیک تنظیم شدن طول و عرض دهانه، قابلیت چسب زدن کارتن ها در سایزهای مختلف وجود دارد. در واقع کارتن‌ها در ابعاد گوناگون یکی پس از دیگری بدون معطلی و با سرعت چسب زده می‌شوند.

این دستگاه انواع مختلفی دارد که در اکثر مدل‌های آن قابلیت همزمان چسب زدن زیر و روی کارتن وجود دارد. حداکثر ابعاد کارتن مورد استفاده در دستگاه اتوماتیک همانند دستگاه سه موتوره است و در هر دقیقه 40 کارتن را چسب می‌زند. می‌توان جهت جابه‌جا کردن راحت کارتن‌ها روی دستگاه، از کانوایر استفاده کرد، به این صورت که به دستگاه متصل شود.

دستگاه چسب زن کارتن اتوماتیک با دربند کارتن

مدل دیگری از دستگاه چسب زن کارتن اتوماتیک وجود دارد که از آن با عنوان چسب زن اتوماتیک با دربند کارتن نام می‌برند. در این مدل تنظیم عرض و دهانه‌ی دستگاه توسط نیروی انسانی انجام می‌شود. در واقع برتری آن نسبت به مدل قبل این است که درب کارتن به صورت کاملا اتوماتیک توسط دستگاه با کارتن بسته می‌شود و نیاز به یک فرد برای عمل چسب زدن نیست. بنابراین سرعت عمل دستگاه را بالا می‌برد و برای کارخانجاتی که سرعت بالا و صرفه‌جویی در نیروی انسانی برای‌شان اهمیت دارد مناسب است. این دستگاه حدودا 40 بسته را در هر دقیقه چسب می‌زند. با توجه به مزایای گفته شده می توان گفت که در مقایسه با چسب زن اتوماتیک مقرون به صرفه‌تر است.

کاربرد دستگاه چسب زن کارتن

این دستگاه یکی از پرکابردترین دستگاه ها در امر بسته‌بندی کارتن می‌باشد. البته ممکن است این دستگاه در صنف‌های دیگر هم کاربرد داشته باشد اما بیشترین استفاده‌ در بسته‌بندی انواع کارتن است. به عنوان مثال در امر حمل‌ونقل می‌توانید جهت ایمنی بیشتر وسایل خود از دستگاه چسب زن کارتن استفاده کنید. با این کار دیگر نگران باز شدن بسته‌های خود در حین حمل و نقل نخواهید بود.

همان طور که گفته شد این دستگاه در انواع مختلف از جمله دستی و اتوماتیک وارد بازار شده است که می‌توان گفت مدل اتوماتیک آن در صنعت و کارخانجات بزرگ کاربردی‌تر است. مدل اتوماتیک آن به گونه ای است که می‌تواند 24 ساعت شبانه‌روز روشن باشد و بدون دخالت کاربر عمل چسب زدن را انجام دهد. همچنین این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده است که قابلیت استفاده از چسب‌های 5 و 7 سانتی‌متری به صورت جداگانه وجود دارد.

دستگاه چسب زن کارتن برای جعبه‌های کارتنی که پر از وسیله است و احتمال باز شدن آن و صدمه دیدن لوازم داخلش وجود دارد، بسیار کاربرد دارد. بنابراین می‌توان گفت در بسته‌بندی صنایع مختلف مانند کارخانجات صنعتی، صنعت خودروسازی، شیرینی‌پزی، موادغذایی، خشکبار، شکلات و مواد پروتئینی و لبنی کاربرد فراوانی دارد. بنابراین این دستگاه می تواند برای بسته بندی مواد غذایی نیز موثر باشد.

سخن پایانی

در این مقاله به طور مفصل در مورد دستگاه چسب زن کارتن، انواع آن و کاربرد آن ها صحبت کردیم. همان‌طور که در قبل گفته شد این دستگاه در امر چسب زدن کارتن بسیار کاربردی عمل می کند. انتخاب هر مدل آن به نوع استفاده‌ی شما بستگی دارد. در واقع از مدل دستی و رومیزی بیشتر برای مصارف شخصی و فروشگاه‌های کوچک استفاده می‌شود. البته به دلیل قیمت مناسبی هم که دارند طرفداران بیشتری دارند. مدل صنعتی و اتوماتیک آن مناسب کارخانجات صنعتی بزرگ است. این دستگاه‌ها متناسب با امکاناتی که در اختیارتان قرار می دهند قیمت بالاتری هم دارند.

بهتر است هنگام خرید دستگاه چسب زن کارتن به چند عامل دقت کنید. یکی از این عوامل مهم که کمک بزرگی به شما در داشتن یک خرید موفق می‌کند، توجه به حجم و اندازه‌ی کارتن‌هایی است که قرار است بسته‌بندی شوند. در واقع باید دقت کنید که با توجه به بزرگی و کوچکی کارتن‌ها کدام نوع از دستگاه چسب زن برای شما مناسب‌تر است. عامل مورد توجه دیگر در خرید دستگاه چسب زن، سرعت‌عمل دستگاه است. اگر برای شما سرعت چسب زدن بسته ها اهمیت دارد پیشنهاد می‌شود که برای بالا بردن هرچه بیشتر سرعت چسب کاری و نظم دادن به عمل بسته‌بندی از دستگاه چسب زن کارتن اتوماتیک استفاده کنید. آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ به نظرشما از این دستگاه برای چه مصارف دیگری استفاده می‌شود؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در زیر همین مقاله به اشتراک بگذارید.

آنچه در این مقاله میخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *