دستگاه بسته بندی صنعتگران | فروش دستگاه های بسته بندی

واحد فروش 66941540-021

راهنمای انتخاب رنگ بسته بندی محصول

میانگین: 5 - تعداد رای‌ها: 5

می‌خواهید محصول خود را بسته‌بندی کنید اما نمی‌دانید که چه رنگی را انتخاب کنید؟ اصلاً به اهمیت طراحی بسته بندی در تبلیغات مدرن فکر کرده‌اید؟ لازم است که بدانید که بسته بندی محصول بازتاب کاملی از معرفی جزئیات و ویژگی‌های یک محصول است که در افزایش فروش و کسب درآمد تأثیر چشمگیری دارد.

طراحی و رنگ صحیح بسته بندی مواد غذایی می‌تواند بیشترین تأثیر را در ذهن مخاطبان و مشتریان بالقوه شما بگذارد. مهم‌ترین نکته برای داشتن ظاهر جذاب، انتخاب رنگ مناسب برای بسته بندی است که باید با نهایت ظرافت و متناسب با مخاطب محصول و ویژگی‌های محصول انتخاب شود. در این مطلب قصد داریم به تأثیر رنگ در بسته بندی و ارتباط آن با برندینگ، تبلیغات و فروش بپردازیم. پس اگر به دنبال ماندگار شدن در ذهن مخاطب هستید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تأثیر انتخاب رنگ‌ها در بسته بندی محصولات یک برند

بخشی از افزایش میزان فروش یک محصول در گرو بسته بندی آن است؛ زیرا ظاهر مناسب در حس مثبت ایجاد کرده و ارزش محصول را در ذهن مشتری بالا می‌برد. یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که در طراحی بسته بندی از آن استفاده می‌شود، انتخاب رنگ مناسب است. طراحان و مشاوران فروش با انتخاب رنگ مناسب برای بسته بندی، سعی می‌کنند تا نظر مشتریان را به محصول جلب کنند و با این روش سهم بزرگی در افزایش فروش و کسب رضایت مشتری داشته باشند.

به رنگ‌هایی که به صورت هماهنگ و متناسب با هم در طراحی محصول به کار برده می‌شوند، هارمونی گفته می‌شود. انتخاب بخش‌های تشکیل‌دهندۀ هارمونی بسته بندی یک محصول در ایجاد ذهنیت مثبت یا منفی مخاطبان اثرگذار است. امروزه موضوع اهمیت انتخاب رنگ بسته بندی و میزان تأثیرگذاری آن از لحاظ روانشناسی، بر کسی پوشیده نیست و نیاز است این امر با دقت بسیار بالایی انجام شود.

رنگ‌ها حتی در فرهنگ‌های مختلف نیز نماد احساسات گوناگون هستند. رنگی که در یک کشور به عنوان نماد شادی و نشاط است، ممکن است در یک کشور دیگر به عنوان نماد ناراحتی و غم بیان شود. موضوع انتخاب رنگ بسته بندی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و تئوری رنگ‌ها در این پروسه باید بر اساس روانشناسی رنگ، بازار هدف و نوع محصول انتخاب شود.

پارامترهای مؤثر در انتخاب رنگ بسته بندی

با توجه به تأثیر انتخاب رنگ بسته بندی محصولات، قبل از انتخاب رنگ‌های هارمونی، باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • آگاهی به اهمیت و جایگاه انتخاب رنگ در فرایند بسته بندی
  • توجه به انتخاب رنگ محصولات توسط رقیبان
  • مشخص کردن ویژگی‌های مخاطبان هدف مانند جنسیت، سن، فرهنگ، موقعیت مکانی و جهانی
  • ایجاد هماهنگی بین احساسات بازار هدف و طراحی محصول
  • گفتگو با مخاطبان و مشتریان بازار هدف و نظرسنجی از آن‌ها
  • هماهنگی رنگ تبلیغاتی، سازمانی و بسته بندی محصول با پیام تبلیغاتی
  • توجه به روانشناسی رنگ‌ها و اثرگذاری روانی رنگ‌ها در افراد

محصولاتی که در قفسه‌های فروشگاه‌ها چیده می‌شوند، قبل از اینکه شکل ظاهری، مشخصات متنی و هویت آن‌ها مشخص شود به وسیلۀ رنگ خود را معرفی می‌دهند. تحقیقات نشان داده است که طیف گسترده‌ای از خرید مشتریان در موارد اضطراری، بر اساس رنگ محصول انجام می‌شود و اگر شما دقت کافی در انتخاب رنگ مناسب برای بسته بندی محصولات نداشته باشید، فرصت دیده شدن برند خود را از دست می‌دهد.

روانشناسی رنگ‌ در بسته بندی

هر یک از رنگ‌ها از نظر روانشناسی دارای ویژگی‌های مشخصی هستند که میزان تأثیر رنگ بر احساسات و رفتار مشتری را از قبل پیش‌بینی می‌کند.

طلایی

رنگ طلایی معمولاً به عنوان یکی از لوکس‌ترین رنگ‌ها شناخته می‌شود و حضور آن در فضاهای مختلف جلوه‌ای براق و درخشان ایجاد می‌کند. تلفیق طلایی با تمام رنگ‌ها به آن‌ها ابهت بیشتری داده و حس ثروت، کیفیت و لوکس بودن را ایجاد می‌کند. بسته بندی‌های با رگه‌های طلایی برای مخاطبان احساس ارزشمندی بسیار بالایی را به همراه دارند و باید طراحی آن به همراه یک هارمونی جذاب استفاده شود. اگر قصد دارید جنس بسته بندی مورد نظر را از محصول باکیفیت استفاده کنید، می‌توانید از طلایی نیز در پالت رنگی آن استفاده کنید.

رنگ نقره‌ای

رنگ نقره‌ای از نظر روانشناسی معانی خاصی به همراه دارد. این رنگ در عین حال که بسیار لوکس و جذاب است، به مخاطب حس ظرافت می‌دهد. افرادی که قصد دارند با بسته بندی محصول خود ویژگی‌هایی مانند ظرافت و پیچیدگی را در ذهن مخاطب ایجاد کنند، می‌توانند از نقره‌ای استفاده کنند.

 رنگ قرمز و بسته بندی مواد غذایی

بسیاری از افراد در انتخاب رنگ مناسب برای بسته بندی بسیار جسورانه رفتار کرده و رنگ قرمز را انتخاب می‌کنند. این رنگ از نظر روانشناسی با انرژی زیاد، شور و هیجان همراه است، به خوبی می‌تواند نظر مخاطبان را جلب کرده و مشتریان را نسبت به خرید کردن تحریک کند. رنگ قرمز به دلیل اشتها آور بودن، در بسته بندی مواد غذایی جایگاه ویژه‌ای دارد و به خصوص در طراحی محصولاتی نظیر شکلات و بیسکوییت به کار می‌رود.

اثر انتخاب رنگ آبی در بسته بندی

رنگ آبی از نظر روانشناسی نماد احساس اعتماد و صداقت است و برای بسته بندی محصولات مختلف مناسب است. اگر پیام تبلیغاتی محصول شما جدی و حرفه‌ای است می‌توانید از رنگ آبی تیره در بسته بندی محصولات خود استفاده کنید. رنگ آبی روشن یک گزینۀ مناسب برای محصولاتی است که بحث بهداشت و سلامت در آن پررنگ است؛ به همین دلیل در بسته مواد غذایی نظیر کالاهای منجمد و لبنیات از آن استفاده می‌شود.

رنگ زرد

زرد یکی از پرکاربردترین رنگ‌ها در بسته بندی است. این رنگ نماد لذت و سرور شناخته می‌شود و برخی نیز از آن با عنوان رنگ فاخر و باشکوه یاد می‌کنند. اگر محصول شما با خلاقیت خاصی تولید شده است، می‌تواند در طراحی آن از رنگ زرد استفاده کنید. یکی از ابعاد این رنگ، گرم و شاد بودن است و به همین دلیل در بسته بندی مواد غذایی ویژه کودکان خیلی پرکاربرد است.

رنگ سبز و طراحی محصولات ارگانیک

سبز به عنوان یکی از رنگ‌های جذاب برای مردان پس از رنگ آبی شناخته می‌شود. رنگ سبز تلفیقی از احساسات گوناگون است که می‌توان به احساس ثروت، امنیت و شادی اشاره کرد. پرکاربردترین موارد استفاده از رنگ سبز، در بسته بندی مواد غذایی ارگانیک و سالم است؛ محصولاتی که با طبیعت سازگاری داشته و برای محیط زیست خطرناک نیستند.

سبز نشان‌دهندۀ تعادل و پاکی است و دو طیف تیره و روشن آن کاربردهای گوناگون دارد. انتخاب این رنگ برای قسمت‌های جانبی یک بسته بندی مانند تزئینات و نوشته‌ها نیز بسیار جذاب است.

رنگ نارنجی

با انتخاب رنگ مناسب برای بسته بندی محصولات می‌توانید با یک تیر چند نشانه بزنید. رنگ نارنجی در ظاهر محصولات با مضامین بسیار جذابی همراه است؛ زیرا در روانشناسی رنگ‌ها به آن لقب ماجراجویی و خوش‌بینی می‌دهد. این رنگ احساس اعتماد و شور و هیجان را خلق می‌کند و در بسته بندی تنقلات جایگاه ویژه‌ای دارد.

رنگ بنفش

رنگ بنفش در بسته بندی محصولات نشان‌دهندۀ یک کیفیت استثنایی و چشمگیر است و ترکیب آن با رنگ‌هایی مانند طلایی و نقره‌ای هارمونی بسیار خاصی را ایجاد می‌کند. رنگ بنفش از نظر روانشناسی تداعی‌کنندۀ آرمان‌ها و آرزوهای عالی است و حس خیال‌انگیز بودن و منحصربه‌فرد بودن یک محصول را در مخاطب ایجاد می‌کند. این رنگ برای بانوان یک رنگ خاص و ویژه است اما معمولاً این مضامین را برای مردان ندارد.

رنگ صورتی و بسته بندی محصولات بانوان

انتخاب رنگ صورتی با ایجاد حس آرامش و برقراری صلح یکی از بهترین انتخاب‌ها برای بسته بندی محصولاتی است که مخاطب هدف آن‌ها معمولاً بانوان هستند. صورتی، رنگی الهام‌بخش و بدون تهدید است و احساس دلسوزی و صداقت را ایجاد می‌کند. صورتی پر رنگ برای بسته بندی محصولات انرژی‌بخش و صورتی کم‌رنگ برای بسته بندی محصولات متداول، ارزان و مرسوم کاربرد دارد.

خاکستری

خاکستری از نظر روانشناسی به معنای با احتیاط رفتار کردن است. رفتار محافظه کارانه، اعلام بی‌طرفی و بی‌علاقه بودن با نماد رنگ خاکستری همراه است. استفاده از این رنگ در بخش پس زمینه بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارد؛ اما آمار نشان می‌دهد که تنها 3 درصد از مردان و 1 درصد از زنان به بسته‌بندی‌هایی با این رنگ توجه می‌کنند.

سفید؛ یک رنگ محافظه کارانه

بسته بندی‌های سفید رنگ نشان دهندۀ سادگی، پاکی و اعتماد هستند و این رنگ نماد صلح و آرامش است. اگر قصد دارید محافظه‌کارانه رنگ بسته بندی خود را انتخاب کنید، می‌توانید به رنگ سفید اعتماد کنید. رنگ سفید همراه با رنگ ثانویه ترکیب بسیار جذابی خواهد داشت. برای محصولات گران‌بها می‌توانید آن را با رنگ‌های طلایی و نقره‌ای و برای محصولات نشاط‌آور با رنگ‌های شاد تلفیق کنید.

جایگاه مشکی درصنعت بسته بندی

رنگ مشکی در جایگاه‌های مختلف با معانی متفاوتی همراه است و معمولاً استفاده از آن در بسته بندی محصولات نشانۀ قدرت و برتری آن محصول است. این رنگ نماد ظرافت و زیبایی همراه با قدرت و نفوذ است و در تیتر محصولات معمولاً به کار می‌رود. برخی از منتقدان رنگ مشکی را نشانۀ اصالت بیان می‌کنند و برخی آن را نماد کنترل گری می‌دانند.

تلفیق رنگ مشکی با رنگی مانند قرمز نماد جذابیت و حس بلوغ و جنسی است. این رنگ در ترکیب با رنگ‌هایی مانند صورتی احساس لطافت و ظرافت زنانه به همراه دارد و اگر محصول شما، کالایی غیرمعمول است می‌توانید مشکی را در ترکیب با رنگ‌هایی مانند سرخابی و بنفش به کار ببرید.

جمع‌بندی

در این مطلب به طور کلی به اهمیت جایگاه آشنایی با رنگ‌ها در بسته بندی محصولات و روانشناسی رنگ‌های مختلف پرداخته شد. طراحی بسته بندی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است اما انتخاب رنگ مناسب، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که می‌تواند حواس پنج‌گانۀ مخاطبان را به خود جلب کرده و حس خرید کردن آن‌ها را تحریک کند. برای انتخاب رنگ مناسب بسته بندی محصولات باید به صورت دقیق جامعۀ هدف و پیام تبلیغاتی محصول بررسی‌شده و با توجه به جایگاه محصول رنگ مناسب برای آن انتخاب شود.

اگر شما نیز به دنبال بسته بندی با کیفیت هستید می‌توانید یکی از دستگاه‌های معرفی‌شده در وب‌سایت صنعتگران را انتخاب کنید؛ چرا که از مشاوره رایگان قبل از خرید و ضمانت کالا برخوردار است. شما می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان قبل از خرید بهره‌مند شوید.

آنچه در این مقاله میخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *