دستگاه بسته بندی صنعتگران | فروش دستگاه های بسته بندی

واحد فروش 66941540-021

بررسی مراحل تولید و بسته بندی ژله و مربا

میانگین: 5 - تعداد رای‌ها: 4

بسته بندی ژله و مربا مانند هر محصول دیگری چالش‌های متنوعی هنگام طراحی ماشین‌ها و انواع دستگاه بسته‌بندی ایجاد می کند.

ژله و مربا شامل قطعات و یا پوره های میوه می باشند و معمولاً دارای ماندگاری کوتاه‌مدت هستند یا این‌که برای بسته‌بندی آن‌ها باید نکات بهداشتی به صورت جدی رعایت شود، بنابراین از زمان شروع تولید تا پایان رعایت بهداشت به‌‌عنوان یک مسئله مهم مطرح است.

 تجهیزات تمیز کردن ظروف بسته بندی ژله و مربا

وقتی ما با تولید و بسته‌بندی مواد غذایی روبرو هستیم ضدعفونی کردن و شستشوی مخازن، جهت محافظت از آلودگی و ورود عوامل خارجی اهمیت زیادی پیدا می کنند.

از ماشین‌آلات شستشو برای زدودن آلودگی شیشه‌ها و سایر ظروف و همچنین گرد و غبار قبل از پر کردن می‌‌توان استفاده کرد. دستگاه‌های مختلف شستشو و ضدعفونی کردن از فشار هوا آب یا سایر محصولات ضدعفونی کننده به منظور حذف آلودگی در فرآیند شستشو استفاده می کنند.

شستشوی ژله و مربا

 دستگاه پرکن

دستگاه‌هایی که بسته بندی ژله و مربا را برعهده دارند برای پر کردن ظروف از مواد مورد نظر، از پرکن پمپی یا پیستونی استفاده می‌کنند. این نوع ماشین‌آلات پر کننده، برای محصولات غلیظ‌ تر و سفت‌تر مناسب هستند.

ژله و مربا، محصولاتی سفت و غلیظند و به راحتی از طریق دستگاه پرکن جریان پیدا می کنند. به منظور این‌که دو محصول مایع تر و چسبناک تر شوند آن‌ها را گرم می‌کنند.

البته باید به این نکته توجه کرد که کل مسیر، از مخزن تغذیه تا لوله‌های پرکن نهایی باید در دمای ثابت نگه داشته شوند، به این دلیل که اطمینان حاصل شود که محصول بطور مساوی جریان پیدا می‌کند و عملکرد دستگاه پرکن بطور یکسان برای هر محصول تکرار می‌شود.

درصورتی‌که میوه‌جاتی برای تهیه ژله و مربا استفاده شود که دارای دانه و یا ذرات دیگر باشند این دانه ها تمایل به ته‌نشینی دارند، مثل توت‌فرنگی.

بنابراین این ذرات به‌صورت یکسان در ظروف مورد نظر قرار نمی‌گیرند به همین منظور دستگاه پرکن موردنظر به جهت جلوگیری از ته‌نشین از یک همزن استفاده می کند.

مرحله خنک کنندگی و قرارگیری درپوش

یکی از مراحل بسته بندی ژله و مربا مرحله قرارگیری سرپوش می باشد.

نوع دستگاه درپوش گذاری به نوع ظرف و شکل سرپوش آن بستگی دارد .به دلیل این‌که گرم بودن محصول باعث انبساط درب آن می‌شود و در هنگام گذاشتن سرپوش ممکن است محصول با صدماتی مواجه شود.

پس قبل از قرارگیری، درب محصول توسط تجهیزات خنک کننده صرف می شود.

 دستگاه برچسب گذاری

آخرین مرحله بسته بندی ژله و مربا بخش برچسب گذاری می باشد.

برای برچسب زدن روی محصولات ژله و مربا نیازی به اصلاحات خاصی نمی‌باشد. این دستگاه‌های بسته‌بندی وظیفه چسباندن برچسب ها بر رو، پشت و یا زیر محصولات را برعهده دارند.

توجه به این نکته ضروری است که هنگام مرحله لیبل، ظروف ژله و مربا درصورتی که  گرم باشند احتمال ایجاد چین‌وچروک بر روی شیشه یا بسته‌ها وجود دارند که شکل ظاهری را با مشکل مواجه خواهند کرد.

پس در این مرحله هم سرد کردن آن‌ها پیش از قرارگیری برچسب روی آن‌ها نکته ای ضروری است.

 

مرحله حمل‌ونقل

پس از پایان مراحل گفته شده نوبت به انبار کردن و حمل‌ونقل محصول می‌رسد.

در این مرحله معمولاً کالاهای تولیدشده در یک جعبه یا کارتن بزرگ‌تر قرار می‌گیرند تا در حین حمل‌ونقل و رسیدن به فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها آسیبی به آن‌ها وارد نشود. همچنین پس از رسیدن این مواد غذایی به مصرف کننده معمولاً شرایط نگهداری بر روی آن‌ها درج شده تا بتوان محصول موردنظر را تا پایان مصرف سالم  و بدون ایجاد مشکل نگه داری کرد.

درپایان باید گفت اگر شما دوستان گرامی در مورد انواع دستگاه بسته بندی و کاربرد آن‌ها در کسب‌وکارهای تولیدی سوالی دارید مشاورین شرکت صنایع بسته‌بندی صنعتگران آماده راهنمایی شما هستند

منبع: liquid packaging solution

آنچه در این مقاله میخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *