دستگاه بسته بندی صنعتگران | فروش دستگاه های بسته بندی

واحد فروش 66941540-021

بسته بندی وکیوم چیست؟

بسته بندی وکیوم چیست؟

میانگین: 4.9 - تعداد رای‌ها: 9

اساس کار بسته بندی وکیوم خالی نمودن هوای درون بسته به طور کامل و بسته بندی در محیط خلاء است. این کار با استفاده از دستگاه بسته بندی وکیوم انجام می‌شود و باعث ماندگاری بیشتر مواد غذایی می‌شود. زیرا باکتری‌هایی که باعث فساد مواد غذایی می‌شوند نیاز به اکسیژن دارند؛ وقتی بسته بندی در محیط خلاء انجام می‌شود، این باکتری‌ها دیگر توانایی فعالیت ندارند و باعث می‌شود مواد غذایی دیرتر خراب شوند.

بسته بندی وکیوم

استفاده از دستگاه وکیوم از روش‌های نوین به حساب می‌آید که دارای کاربرد و مزایای زیادی است. این روش یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش ماندگاری مواد غذایی است. بسته بندی وکیوم روشی برای بسته بندی است که در آن هوای داخل بسته به طور کامل خارج می‌شود. در واقع داخل بسته بندی خلاء ایجاد می‌شود و هیچ هوا و اکسیژنی در آن باقی نمی‌ماند.

برای این کار ابتدا باید محصول مورد نظر را داخل پاکت وکیوم قرارداده و آن را داخل دستگاه وکیوم قراردهید. دستگاه ابتدا تمام هوای موجود در بسته را خالی نموده و پس از به وجود آمدن محیط خلاء، لبه‌های پاکت را دوخت می‌زند. استفاده از این دستگاه بسیار آسان است.

چرا از وکیوم استفاده می‌کنیم؟

هوا و اکسیژن از اصلی‌ترین دلایل فساد و خرابی مواد غذایی هستند. به دلیل اینکه باکتری‌ها و میکروب‌هایی که باعث خرابی مواد غذایی می‌شوند برای فعالیت به هوا و اکسیژن نیاز دارند. دستگاه بسته بندی وکیوم، تمامی هوا و اکسیژن داخل بسته را خارج می‌کند؛ در نتیجه مواد غذایی دیگر در تماس با اکسیژن نیستند و ماندگاری آن‌ها بیشتر می‌شود.

بسته بندی وکیوم
بسته بندی وکیوم

مزایای بسته بندی وکیوم

این نوع بسته بندی مزایای زیادی دارد که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • افزایش ماندگاری:

وکیوم به دلایلی که گفته شد، ماندگاری مواد غذایی را افزایش می‌دهد. ماندگاری مواد غذایی در این روش بسیار بالاتر از سایر روش‌های بسته بندی است. برای مثال گوشت با بسته بندی‌های قدیمی در فریزر بیشتر از شش ماه سالم باقی نمی‌ماند؛ اما با بسته بندی به صورت وکیوم، به مدت دو تا سه سال می‌توانید گوشت را در فریزر نگهداری کنید.

  • صرفه جویی:

امکان نگهداری مواد غذایی به مدت طولانی‌تر، باعث می‌شود که ضایعات مواد غذایی کاهش پیداکند.

  • حفظ طعم و کیفیت:

به دلیل اینکه مواد غذایی در محیط خلاء بسته بندی می‌شوند، رطوبت و طعم و بافت آن‌ها مانند روز اول باقی می‌ماند.

  • عدم نیاز به مواد نگهدارنده:

اکثر روش‌های سنتی بسته بندی مواد غذایی، نیاز به استفاده از مواد نگهدارنده داشتند. اما در روش وکیوم هیچگونه نیازی به استفاده از مواد نگهدارنده وجود ندارد.

از چه پاکتی برای وکیوم کردن استفاده می‌شود؟

دستگاه وکیوم برای بسته بندی مواد مختلف در بهترین حالت ممکن نیاز به پاکت مخصوصی دارد که مقاومت خوبی داشته باشد. پاکت‌های وکیوم به گونه‌ای ساخته شده‌اند که به دستگاه اجازه می‌دهند تمام اکسیژن داخل بسته را تخلیه نموده و پس از پایان عملیات نیز اجازه ورود هیچ هوایی را به داخل بسته نمی‌دهند. پاکت‌های وکیوم به دسته‌های مختلفی تقیسم می‌شوند که از بین آن‌های می‌توان به پاکت‌های وکیوم زیپ دار، پاکت‌های وکیوم متالایز، پاکت‌های وکیوم سه لایه و… اشاره نمود.

دستگاه بسته بندی وکیوم
دستگاه بسته بندی وکیوم

دستگاه بسته بندی وکیوم

دستگاه بسته بندی وکیوم برای بسته بندی مواد غذایی، داروها، وسایل الکتریکی، سخت افزارها، وسایل پزشکی و هر محصولی که برای ماندگاری بیشتر نیاز به ماندن در محیط خلاء دارد، استفاده می‌شود. همچنین انواعی از دستگاه وکیوم وجود دارد که قابلیت تزریق گاز به داخل بسته را دارد. یعنی پس از خالی نمودن هوای بسته بندی با استفاده از گازی مانند گاز ازت بسته را پر نموده و سپس عمل بسته بندی را انجام می‌دهد. بدین ترتیب ماندگاری مواد غذایی بیش از پیش افزایش می‌یابد.

انواع دستگاه وکیوم

دستگاه وکیوم خانگی، صنعتی یا کابینی از انواع دستگاه وکیوم هستند که دستگاه وکیوم کابینی خود به دو دسته دستگاه وکیوم تک کابین و دستگاه وکیوم دو کابین تقسیم می‌شود. دستگاه وکیوم خانگی به خاطر ابعاد کوچکتر و قیمت پایین‌تر، از محبوبیت بالاتری نسبت به دستگاه صنعتی برخوردار است. اما باید توجه داشته باشید که دستگاه بسته وکیوم صنعتی و کابینی تیراژ تولید روزانه بیشتری نسبت به مدل خانگی دارند. از سایر تفاوت‌های دستگاه‌های وکیوم با یکدیگر می‌توان به قدرت پمپ وکیوم، ابعاد دستگاه و کیفیت دستگاه اشاره کرد.

دستگاه وکیوم خانگی

دستگاه وکیوم خانگی یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین دستگاه‌های وکیوم است که برای کسب و کارهای کوچک نیز قابل استفاده است. دستگاه بسته بندی وکیوم خانگی قیمت کم‌تری نسبت به دستگاه وکیوم صنعتی دارد. بیشتر استفاده این دستگاه برای بسته بندی گوشت و سوسیس و کالباس است. دستگاه وکیوم خانگی ویژگی‌های بسیاری دارد که سرعت خوب، کارایی بالا، قیمت مناسب، طراحی منحصر به فرد و کاربری آسان تعدادی از آن‌ها هستند. همچنین این دستگاه نیاز به پاکت خاصی ندارد و با اکثر پاکت‌های وکیوم موجود در بازار سازگاری دارد.

دستگاه وکیوم مواد غذایی
دستگاه وکیوم مواد غذایی

دستگاه وکیوم مواد غذایی

می‌توان گفت یکی از اصلی‌ترین کاربردهای دستگاه وکیوم، برای بسته بندی مواد غذایی است. امروزه مواد غذایی زیادی را می‌توانید به صورت بسته بندی شده در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها پیدا کنید که بسیاری از آن‌ها به صورت وکیوم است. مواد غذایی که ممکن است زود خراب و فاسد می‌شوند مانند مواد پروتئینی (گوشت، مرغ، سوسیس، کالباس و…)، میوه، سبزیجات و به طور کلی تمامی مواد غذایی که در تماس طولانی مدت با اکسیژن خراب می‌شوند با دستگاه وکیوم مواد غذایی بسته بندی می‌شوند.

قیمت دستگاه وکیوم

عواملی مختلفی وجود دارند که تاثیر مستقیمی روی قیمت دستگاه وکیوم دارند. کیفیت دستگاه، میزان ضمانت و خدمات پس از فروش، فروشنده و شرکت تولید کننده از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار روی قیمت این دستگاه هستند.

نتیجه گیری

بسته بندی وکیوم یکی از روش‌های نوین و نوظهور صنعت بسته بندی است که به دلیل افزایش زیاد ماندگاری محصولات، از محبوبیت بالایی برخوردار است. این نوع کار توسط دستگاه وکیوم انجام می‌شود. این دستگاه دارای مدل‌های مختلفی است که در این بین دستگاه وکیوم خانگی به دلیل ابعاد کوچک و قیمت مناسب  پرطرفدارتر از سایر مدل‌هاست.

آنچه در این مقاله میخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *