دستگاه بسته بندی صنعتگران | فروش دستگاه های بسته بندی

واحد فروش 66941540-021

جت پرینتر چیست؟

دستگاه جت پرینتر چیست؟

میانگین: 5 - تعداد رای‌ها: 2

دستگاه جت پرینتر یکی از دستگاه‌های مهم و پرکاربرد در صنعت بسته بندی است که در کنار دستگاه‌های بسته بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه قابلیت درج مواردی مانند تاریخ تولید، تاریخ انقضاء، ترکیبات محصول، شماره سریال، لوگو، بارکد و سایر اطلاعات مهم محصول را دارد. دستگاه جت پرینتر هیچگونه عملیات بسته بندی را انجام نمی‌دهد اما به دلیل اینکه تکمیل کننده بسته بندی و خط تولید محصول است، در دسته دستگاه‌های بسته بندی قرار می‌گیرد.

دستگاه جت پرینتر چیست؟

امروزه مشتریان در هنگام خرید محصول، به خصوص محصولات غذایی، به تاریخ تولید و انقضاء آن توجه ویژه‌ای می‌کنند. به همین دلیل محصولی که تاریخ انقضاء و تولید نداشته باشد قطعا فروش پایینی را تجربه خواهد کرد. این موضوع باعث شده است تا تمامی تولید کنندگان برای تکمیل خط تولید خود و درج تاریخ تولید و انقضاء روی محصولات، از دستگاه جت پرینتر استفاده کنند. این دستگاه از طریق پاشش جوهر روی بسته بندی این اطلاعات را چاپ می‌کند.

کاربرد جت پرینتر صنعتی

جت پرینتر صنعتی نقش مهمی در فرایند بسته بندی دارد و باعث افزایش اعتماد مشتریان و فروش محصول می‌شود. این دستگاه نوعی چاپگر است که قابلیت چاپ اطلاعات مهم محصول را روی انواع بسته بندی‌ها دارد. شیشه، آلومینیوم، فلز، سنگ، مقوا، جعبه (کارتن) و… از جلمه سطوحی هستند که این دستگاه می‌تواند روی آن‌ها عملیات چاپ را انجام دهد. همچنین این دستگاه توانایی چاپ هر طرحی که داخل حافظه آن وارد کنید را دارد. به همین دلیل برای چاپ لوگو و یا آرم و مشخصات شرکت روی محصولاتی مانند لوله و یا اتصالات پلی اتیلن استفاده می‌شود.

دستگاه جت پرینتر
دستگاه جت پرینتر

مزایای استفاده از دستگاه جت پرینتر

جت پرینترها یکی از بهترین دستگاه‌های تاریخ زن هستند و از مزایای زیادی برخوردارند. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌های تولید کننده، از این دستگاه در انتهای خط تولید خود استفاده می‌کنند. مهم‌ترین مزایای جت پرینترها عبارتند از:

 • سرعت بالا: این دستگاه سرعت چاپ و تیراژ بالاتری نسبت به سایر دستگاه‌های تاریخ زن دارد.
 • توانایی چاپ روی سطوح مختلف: شرکت‌ها و تولیدی‌ها از مواد مختلفی برای بسته بندی محصولات استفاده می‌کنند. این دستگاه قابلیت چاپ روی تمامی بسته بندی‌ها و انواع جنس‌های مختلف را دارد. بدین ترتیب خیال شما از بابت چاپ روی بسته بندی‌های مختلف راحت خواهد بود.
 • قابلیت اتصال به نوار نقاله: نوار نقاله یک وسیله کاربردی است که فرآیند جا به جایی محصولات را آسان‌تر می‌کند. جت پرینترهای صنعتی قابلیت اتصال به نوار نقاله را دارند.
 • امکان چاپ طرح‌ها، شکل‌ها و متن‌های مختلف: یکی از ویژگی‌ها و مزایای مهم جت پرینتر این است که قابلیت چاپ هر شکلی را دارد. درواقع این دستگاه قابلیت چاپ هرطرحی که بتوانید وارد حافظه آن کنید را دارد. با استفاده از این ویژگی شما می‌توانید علاوه بر تاریخ و قیمت، لوگو و اطلاعات شرکت را نیز روی محصول چاپ نمایید.

انواع جت پرینتر

دستگاه جت پرینتر بر اساس نوع کارکرد، موارد استفاده و تیراژ چاپ به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 • جت پرینتر دستی
 • جت پرینتر پرتابل
 • جت پرینتر اتوماتیک و صنعتی

در ادامه با تمامی این دستگاه‌ها آشنا خواهیم شد و ویژگی‌های آن‌ها را بررسی خواهیم نمود.

جت پرینتر دستی

جت پرینتر دستی
جت پرینتر دستی

جت پرینتر دستی ساده‌ترین نوع این دستگاه است که برای تعداد چاپ کم مناسب هست. عملیات چاپ با استفاده از این دستگاه باید توسط اپراتور انجام شود؛ زیرا جت پرینتر دستی سنسور ندارد و باید محصول را در مقابل آن قرارداد و با فشردن کلید دستگاه چاپ را انجام داد. این دستگاه از نظر قابلیت چاپ طرح‌های مختلف تفاوتی با سایر جت پرینترها ندارد و هر شکلی را می‌تواند چاپ کند. همچنین مانند تمامی جت پرینترهای دیگر می‌تواند روی تمامی سطوح عملیات چاپ را انجام دهد.

طول چاپ در دستگاه‌های جت پرینتر دستی نامحدود و تنها در ارتفاع آن محدودیت وجود دارد. معمولا ارتفاع چاپ جت پرینترهای دستی، 13، 26 و یا 52 میلی متر است. همچنین برخی از دستگاه‌های جت پرینتر دستی دارای شفت انکودر نیز هستند. شفت انکودر باعث افزایش کیفیت چاپ و جلوگیری از کشیده شدن و یا به هم ریختگی چاپ می‌شود.

جت پرینتر پرتابل

جت پرینتر پرتابل
جت پرینتر پرتابل

جت پرینترهای پرتابل همانطور که از نامشان پیداست، نوع قابل حمل جت پرینتر هستند که در فروشگاه‌ها، انبارها و کارگاه‌های کوچک و بزرگ کاربرد دارند. این دستگاه نیازی به سیم ندارد و در انتهای آن یک باتری قابل شارژ قرار داده شده است که نیروی دستگاه را تامین می‌کند و جا به جایی آن را آسان‌تر می‌کند. همچنین این دستگاه مجهز به یک صفحه لمسی است که می‌توانید با آن مانند گوشی کار کنید. از دیگر قابلیت‌های این دستگاه می‌توان به لرزشگیر، قابلیت شارژ کارتریج، قابلیت چاپ حروف و اعداد به زبان‌های مختلف و منوی چند زبانه اشاره نمود.

جت پرینتر اتوماتیک و صنعتی

دستگاه جت پرینتر اتوماتیک و صنعتی
دستگاه جت پرینتر اتوماتیک و صنعتی

جت پرینترهای اتوماتیک مدل پرکاربردتر و محبوب‌تری از جت پرینترها هستند. این دستگاه دارای یک سنسور است که به وسیله آن می‌تواند محصول را در مقابل خود تشخیص داده و عملیات چاپ را انجام دهد. این سنسور یا چشم الکترونیک روی هد دستگاه قرار گرفته است تا بتواند به خوبی محصولات را تشخیص داده و فرمان چاپ را ارسال نماید. این دسته سرعت چاپ بالاتری نسبت به سایر مدل‌ها دارند. دستگاه اتوماتیک معمولا در کارخانه‌ها بزرگ که محصولات روی نوار نقاله قراردارند در انتهای خط تولید قرار می‌گیرد.

این دستگاه دارای دقت بالایی در تشخیص محصولات می‌باشد که این امر باعث شده تا دیگر نیازی به حضور اپراتور نباشد. همچنین این دستگاه نسبت به مدل دستی استهلاک پایین‌تری دارد. دستگاه صنعتی برای چاپ تاریخ در صنایع بسته بندی، دارویی و پزشکی، آرایشی و بهداشتی، صنایع غذایی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع تکنولوژی چاپ

جت پرینترها از تکنولوژی‌های مختلفی برای چاپ روی محصولات استفاده می‌کنند. در ادامه با تعدادی از پرکاربردترین تکنولوژی‌های چاپ آشنا خواهیم شد.

تکنولوژی DOD

DOD مخفف واژه Drop on Demand هست که به معنی قطره چکانی در زمان درخواست می‌باشد. در قسمت هد دستگاه‌هایی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند، چندین روزنه وجود دارد که در یک ستون واحد قرارگرفته‌اند. یک یا چند عدد از این روزنه‌ها در زمان چاپ با استفاده از سیگنال‌های الکترونیکی باز شده و قطره‌های جوهر را در مکان‌های برنامه ریزی شده می‌چکانند تا طرح مورد نظر روی محصول چاپ گردد. به این نوع چاپگرها، جت پرینتر درشت نگار نیز گفته می‌شود.

تکنولوژی CIJ

CIJ نیز مخفف واژه Continuous Inkjet Printer هست که به معنی پاشش پیوسته جوهر می‌باشد. در این نوع چاپ، جوهر به صورت پیوسته از طریق نازلی که در هد چاپگر قراردارد جریان پیدا کرده و با سرعت بالایی به قطرات ریز تبدیل می‌گردد. جت پرینترهایی که از این تکنولوژی برای چاپ استفاده می‌کنند، به جت پرینترهای ریز نگار معروف هستند.

تکنولوژی TIJ

تکنولوژی TIJ یکی از روش‌های جدید برای چاپ با استفاده از کاراکترهای کوچک است. پرینترهایی که از تکنولوژی TIJ بهره می‌برند، از کاتریج‌های جوهر افشان قابل تعویض استفاده می‌کنند. وضوح چاپ در این تکنولوژی از CIJ بسیار بهتر است و قابلیت چاپ با وضوح 600 dpi را دارد. بسیاری از جت پرینترها از این تکنولوژی استفاده می‌کنند و سال‌هاست مورد اعتماد بسیاری از کاربران قرارگرفته است.

دستگاه جت پرینتر
دستگاه جت پرینتر

خرید دستگاه جت پرینتر

برای انتخاب آگاهانه جت پرینتر باید به نکات زیر توجه نمایید:

 • کارایی دستگاه

شما باید الزامات و نیازهای چاپ را در نظر بگیرید و دستگاهی را خریداری نمایید که تنها این ویژگی‌ها را داشته باشد و امکانات اضافه‌ای نداشته باشد. برای مثال اگر شما می‌خواهید روی محصولات خود بارکد چاپ نمایید، نیازی به چاپگرهای رنگی ندارید.

 • طراحی و ساختار

شما در زمان خرید دستگاه جت پرینتر باید به طراحی و ساختار آن توجه نمایید. برای مثال ابعاد دستگاه مناسب باشد و وزن آن نیز تا حد ممکن کم باشد تا جا به جایی آن راحت‌تر شود.

داشتن صفحه لمسی نیز از مواردی است که می‌تواند در ساختار دستگاه استفاده شود و کار با دستگاه را آسان‌تر کند.

پشتیبانی دستگاه از Wi-Fi، USB و بلوتوث، از دیگر قابلیت‌های کاربردی آن است که باعث می‌شود به راحتی اشکال و متن‌های طراحی شده خود را از این طریق به دستگاه منتقل کنید.

 • جوهر و کارتریج مورد استفاده

جوهر مورد استفاده در دستگاه بسیار مهم است. زیرا هر جوهری قابلیت چاپ روی هر سطحی را ندارد و ممکن است بعد از مدتی از بین برود.

کارتریج‌های برپایه آب، تنها برای چاپ روی کاغذ سفید، کاتن بدون روکش، پارچه، چوب کاربرد دارد.

کارتریج حلال یک کارتریج جوهر خشک کن سریع است که برای چاپ روی جعبه‌ها، مواد آرایشی، کالاهای خانگی، پلاستیک، شیشه، فلز، لوله، سنگ، فویل آلومینیوم، چرم و… مناسب است.

 • نرم افزار

نرم افزاری که دستگاه با استفاده از آن کار می‌کند، تا مقدار زیادی محدودیت‌های دستگاه شما را تعیین خواهد کرد. برای مثال شما باید امکان انتخاب انواع قلم‌ها با اندازه‌های مختلف را داشته باشید. همچنین دستگاه باید طیف گسترده‌ای از اشکال را بتواند برای چاپ در حافظه خود جای دهد.

قیمت دستگاه جت پرینتر

قیمت این دستگاه بستگی به پارامترهای مختلفی دارد که هرکدام به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم روی قیمت دستگاه اثر گذار هستند. قیمت جت پرینتر دستی نسبت به مدل‌های پرتابل و اتوماتیک (صنعتی) پایین‌تر است اما باید در نظر داشته باشید که این مدل امکانات کمتری دارد.

جمع بندی

در این مطلب سعی نمودیم دستگاه جت پرینتر را به صورت کامل معرفی نموده و شما را با قابلیت‌ها و ویژگی‌های آن آشنا کنیم. همانطور که گفته شد، برتری این دستگاه نسبت به تاریخ زن این است که قابلیت چاپ روی هر سطحی را دارد و تقریبا هر طرحی را نیز می‌تواند چاپ کند. این دستگاه دارای سه مدل دستی، پرتابل و اتوماتیک یا صنعتی است که هر کدام ویژگی‌ها منحصر به فرد خود را دارند. شما می‌توانید جهت مشاهده و خرید این دستگاه به صفحه دستگاه جت پرینتر مراجعه نموده و یا با شماره‌های 09031191789 و 02166941540 تماس حاصل نمایید تا از مشاوره رایگان نیز برخوردار شوید.

آنچه در این مقاله میخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *