دستگاه بسته بندی صنعتگران | فروش دستگاه های بسته بندی

واحد فروش 66941540-021

اصول بسته بندی مواد غذایی

اصول بسته بندی مواد غذایی چیست و چه تاثیری بر فروش دارد؟

میانگین: 5 - تعداد رای‌ها: 1

اصول بسته بندی مواد غذایی یکی از اصول پایه در خرید و فروش محصولات است. گاهی اوقات ممکن است به دلیل بسته‌بندی‌های غیر اصولی یک کالا، کالای خریداری شده آسیب دیده و قابل استفاده نباشد. اهمیت این موضوع در مواد غذایی بیشتر نمود پیدا کرده و مستلزم توجه بیشتری می‎‌باشد. از آنجایی که مواد غذایی ارتباط مستقیمی با سلامت انسان دارند، با رعایت نکردن اصول بسته‌بندی سلامت انسان تهدید می‌شود.

از سوی دیگر، رعایت نکردن اصول بسته‌بندی موادغذایی آثار سوء ای برای فروشنده و تولید کننده نیز دارد. بسته‌بندی نامناسب مواد غذایی می‌تواند منجر به فاسد شدن مواد غذایی یا عدم جلب نظر مردم به محصول شده و فروش محصولاتشان را با مشکل همراه سازد. در ادامه، این موضوع موجب کاهش اعتماد به تولیدکننده، کاهش درآمد و بدنام شدن برند آن‌ها نیز می‌شود. اگر بسته‌بندی محصولاتی که خریداری کرده یا به فروش می‌رسانید برایتان مهم است، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

اهمیت بسته بندی مواد غذایی

مزایای بسته بندی مواد غذایی

محافظت محصول در برابر ضربه، نور و رطوبت، آگاهی خریدار از کالای خریداری شده، حمل و نقل راحت و بازاریابی محصول از جمله دلایل اهمیت بسته‌بندی مواد غذایی می‌باشد. تفاوت گسترده‌ای در مواد غذایی وجود دارد و این تفاوت مستلزم به کارگیری مواد بسته‌بندی متفاوت با جنس‌های متفاوت است. برای مثال برای بسته‌بندی تنقلاتی که ممکن است در مقابل نور خورشید قرار بگیرند، استفاده از سلفون‌های متالایز و آلومینیومی مناسب است.

برای مواد پروتینی‌ که در یخچال نگه داری می‌شوند، استفاده از سلفون های وکیومی شفاف گزینه مناسبی است. بسته‌بندی محصولات در حمل و نقل آن‌ها نیزبه شدت تاثیر گذار است، برای مثال اگر مواد غذایی یا غذای خریداری شده بسته‌بندی کارتونی داشته باشد، جنس کارتون استفاده شده با اهمیت است. زیرا اگر جنس کارتون مرغوب نباشد ممکن است با یک ضربه کوچک سوراخ شده و آلودگی به داخل مواد غذایی نفوذ کند.

اصول بسته بندی مواد غذایی شامل چه مواردی است؟

هر کاری اصول خاص خود را دارد که اگر طبق آن پیش برویم بهترین نتیجه را خواهیم گرفت. در این بخش به اصول بسته بندی مواد غذایی پرداخته و اهمیت هر یک از اصول را برایتان شرح می‌دهیم:

موارد مهم در بسته بندی مواد غذایی

محصول

نوع بسته‌بندی متناسب با نوع محصول صورت می‌گیرد. در هنگام بسته‌بندی محصول باید به میزان عمر مفید ماده غذایی، شرایط استفاده و شرایط نگهداری آن دقت شود.

وجود تصویر

یکی از اصول بسته بندی مواد غذایی استفاده از تصاویر شفاف و جذاب بر روی برچسب محصول است. وجود تصاویر جذاب بر روی بسته‌بندی، تمایل خریدارانی که نیازی به خرید آن ماده غذایی ندارند را نیز افزایش می‌دهد.

قید کردن مزایای محصول

می‌توانید برای افزایش آگاهی خریداران و همچنین تبلیغ بیشتر محصول خود، مزایای ماده غذایی خود را بر روی بسته‌بندی محصول چاپ کنید. حتی می‌توانید مزایای محصول خود را بر روی یک مقوا یا کاغذجداگانه نوشته و به بسته‌بندی محصول متصل کنید. این روش‌ها خریدار را جذب محصول و برند شما کرده و فروش شما را افزایش می‌دهد.

طراحی بسته بندی

بسته‌بندی‌های عادی و متدوال نمی‌تواند تاثیر چشمگیری در افزایش درآمد شما داشته باشند. اگر به دنبال فروش بیشتر هستید باید تغییری در بسته‌بندی خود ایجاد کنید. برای مثال اگر در حیطه تولیدی شما تولیدکنندگان از ظروف شفاف استفاده می‌کنند، شما بسته‌بندی‌های خود را رنگی طراحی کنید. سعی کنید برای محصولات مشابه از بسته‌بندی‌های متفاوت استفاده نکنید. این روش هزینه زیادی به دنبال داشته و ذهن خریدار را از برند شما دور می‌کند.

طراحی بسته بندی
طراحی بسته بندی

سلامت مواد بسته بندی

در رعایت اصول بسته بندی مواد غذایی، سلامتی و بهداشت مواد بسته‌بندی بیش از هرچیز دیگری اهمیت دارد. استفاده از مواد نامرغوب به خصوص در مواردی که بسته‌بندی ارتباط مستقیمی با مواد غذایی دارد بسیار خطرناک است. برای مثال در بسته‌بندی مواد پروتئینی استفاده از سلفون نامناسب منجر به بروز بیماری در مصرف کننده می‌شود.

محافظت از کالا

بسته‌بندی که برای محصول خود استفاده می‌کنید باید کاملا در مقابل ورود رطوبت و گرد و غبار ایمن باشد. بسته‌بندی مواد غذایی هرچقدر هم که چشم نواز باشد، اگر محافظت از محصول را بر عهده نداشته‌باشد، مشتری را از خرید محصول منصرف می‌کند.

خیلی از اوقات به دلیل جنس نامرغوب مواد بسته بندی، بسته‌بندی مواد غذایی سوراخ یا پاره می‌شود. گاهی هم بسته‌بندی ها به گونه‌ای صورت می‌گیرد که درب مواد غذایی کاملا بسته نشده و باز می‌ماند. این موارد از نقص‌های اصول بسته بندی مواد غذایی بوده و موجب کاهش اعتماد خریدار می‌شود.

برچسب اطلاعات کالا

گاهی هم ممکن است فروشنده، کالایی را بسیار جذاب بسته‌بندی کرده باشد، اما برچسب اطلاعات کالا، که یکی از نکات پایه‌ای اصول بسته بندی مواد غذایی است را روی کالا درج نکرده باشد. این موضوع مشتری را از مواد تشکیل دهنده، میزان قند و چربی، تاریخ انقضا و … محصول آگاه نکرده و او را از خرید کالای موردعلاقه‌اش منصرف می‌سازد.

مراحل بسته بندی مواد غذایی

فرآیند بسته بندی از چند مرحله تشکیل می‌شود که در این بخش از مقاله اصول بسته بندی مواد غذایی، به توضیح مراحل بسته‌بندی خواهیم پرداخت:

  • مرحله اول: بسته‌بندی در این مرحله ارتباط مستقیمی با مواد غذایی داشته و سلامت مواد بسته‌بندی دراین بخش از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال در بسته‌بندی آب‌میوه پاکت آب‌میوه بسته‌بندی اولیه و اصلی محصول است.
  • مرحله دوم: پس از بسته‌بندی اولیه، محصولات در این بخش توسط سلفون‌های شیرینگ و کارتون و … بسته‌بندی و پک می‌شوند. این مرحله، وظیفه حفاظت فیزیکی محصول را به‌عهده دارد.
  • مرحله سوم: مرحله آخر با توجه به نوع محصول، مرحله‌ای اختیاری است. اگر مواد غذایی برای حفظ سلامت فیزیکی و حمل و نقل راحت‌تر نیاز به پک کردن دوباره داشته باشند، در این مرحله دوبار بسته‌بندی می‌شوند. البته باید به این نکته اشاره کرد که بسته‌بندی اصلی و محور در این مقاله، همان مرحله اول است.

مواد مورد استفاده برای بسته بندی

در اصول بسته بندی مواد غذایی توجه به جنس و ماده بسته‌بندی نیز اهمیت زیادی دارد. بسته‌بندی محصولات با مواد متعددی صورت می‌گیرد. از انواع آن‌ها می‌توان به شیشه، پلاستیک، آلومینیوم، کاغذ و مقوا و … اشاره کرد.

انواع بسته بندی مواد غذایی

شیشه

شیشه‌ها به دلیل اینکه آب و اکسیژن را به داخل محصول منتقل نمی‌کنند، یکی از موارد پرکاربرد در بسته‌‌بندی محسوب می‌شوند. اگر محصول شما با ورود آب یا اکسیژن فاسد می‌شود، استفاده از شیشه گزینه مناسبی است. اگر هم محصول شما حساسیتی در مقابل این موارد ندارد، به دلیل شکنندگی و وزن زیاد شیشه می‌توانید از موارد دیگر استفاده کنید.

کارتون و مقوا

یکی دیگر از انواع بسته‌بندی، بسته‌بندی با کارتون و مقوا است. کارتون و مقوا جاذب خوبی برای رطوبت و آب است. برای استفاده از کارتون سعی کنید محافظتش را با پلاستیک، واکس‌ و لمینیت کردن و … بالا ببرید. البته اگر محصول شما در برابر رطوبت حساس نیست یا مدت قرارگیری محصول در آن کوتاه است، استفاده از کارتون مانعی ندارد.

آلومینیوم

آلومینیوم مقاومت بالایی در برابر ضربه، فشار و نور خوشید دارد. اگر یک ماده غذایی به نور خورشید حساس باشد، برای بسته‌بندی آن از فویل‌ و قوطی‌های آلومینیومی استفاده می‌شود. فویل‌های آلومینیومی در برابر نور خورشید شکل خود را حفظ کرده و بوی بدی در ماده غذایی ایجاد نمی‌کند. فویل‌های آلومینیومی  همچنین شرایط نگهداری بلندمدت از محصول را فراهم می‌کنند.

پلاستیک

پلاستیک رتبه بالایی در بسته‌بندی مواد غذایی دارد. اما در اصول بسته بندی مواد غذایی، اولویت با استفاده از مواد بسته‌بندی مرغوب است. برای مثال اگر مواد غذایی زمان زیادی در پلاستیک‌های شماره یک باقی بمانند، سم ایجاد شده و به داخل مواد غذایی نفوذ می‌کند. پلاستیک‌های شماره سه، خطرناک ترین نوع پلاستیک‌ هستند و ترکیبات سمی مثل جیوه را ایجاد می‌کنند. بهترین نوع پلاستیک برای استفاده مواد غذایی پلاستیک شماره پنج است، و ددر بسته‌بندی مواد غذایی از این پلاستیک استفاده می‌شود.

یک نکته کلیدی

با وجود اینکه بسته‌بندی اصولی مواد غذایی در افزایش فروش نقش دارد، ضررات جبران‌ناپذیری هم بر انسان و محیط زیست وارد می‌کند. همانطور که اشاره شد بعضی از پلاستیک‌ها ترکیبات شیمیایی مضری از خود آزاد کرده و مدت‌ها در محیط باقی‌می‌مانند. سوزاندن آن‌ها باعث تولید‌گازهای سمی شده و این گازها منجر به بروز سرطان و بیماری‌های دیگر در افراد می‌شود.

قطع بیش از حد درختان برای ساخت کاغذ و مقوا، نیز موجب افزایش کربن دی اکسید در هوا شده و آثار سویی بر سلامت افراد دارد. همچنین با قطع درختان بسیاری از مناطق طبیعی و جنگل‌ها از بین‌رفته و همراه با آن بسیاری از حیوانات نیز از بین‌ می‌روند. پس یکی دیگر از اصول بسته بندی مواد غذایی انتخاب صحیح مواد بسته‌بندی، یعنی انتخاب مواد تجزیه‌پذیر و استفاده به اندازه از این مواد است.

اصول بسته بندی مواد غذایی را جدی بگیرید

سته‌بندی مواد غذایی به دلیل ارتباط مستقیم با سلامت افراد، افزایش فروش و مطرح شدن برند شرکت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. بالعکس نادیده گرفتن این نکات موجب تهدید سلامت افراد، کاهش اعتماد خریدار به محصول و فراموشی برند یک شرکت می‌شود. هرچه بسته بندی شما بیشتر طبق اصول باشد، توجه مشتریان به محصولات شما بیشتر شده و رضایت آن‌ها را نیز به همراه خواهد داشت. بدین ترتیب شما می‌توانید افزایش فروش را تجربه کنید. تلاش کردیم تا مقاله اصول بسته بندی مواد غذایی، اصول بسته‌بندی و نکات کلیدی و اصلی آن را به شما آموزش داده و شما را برای بسته‌بندی‌های جذاب‌تر محصولاتتان آماده کنیم.

سخن آخر

اصول بسته بندی مواد غذایی هم برای محافظت از محصول و هم برای بازاریابی موثر باید رعایت شوند. به طور کلی هدف از رعایت اصول بسته بندی، جلب توجه و رضایت خریداران و افزایش فروش محصولات است. امید است که با خواندن و به‌کاربردن نکات این مقاله گامی در جهت تحول محصولات شما داشته‌باشیم. آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ آیا تا به حال به اهمیت اصول بسته بندی مواد غذایی فکر کرده بودید؟ شما چه نکاتی را در بسته بندی محصولاتتان مدنظر قرار می‌دهید؟ اگر این مقاله برایتان مفید بود پیشنهاد می‌کنیم مقاله اسکین پک را نیز مطالعه کنید. دستگاه اسکین پک یکی از دستگاه‌های جذاب در حوزه بسته بندی مواد غذایی است. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

آنچه در این مقاله میخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *